Pedagog szkolny/pedagog specjalny – Monika Andrzejewska

email: jaroslawkadlubek@spprzyjma.edu.pl

Poniedziałek 830 – 1330
Środa   830 – 1230

Zwróć się do pedagoga / psychologa szkolnego kiedy:

• Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
  • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
  • Chciałbyś z kimś porozmawiać.
  • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
  • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
  • Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

DEKALOG DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

• Nie upokarzaj dziecka, bo ono, tak jak ty, ma silne poczucie własnej godności.
  • Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak możesz.
  • Jeśli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się.
  • Nie bój się utraty autorytetu – dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy.
  • Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.
  • Nie mów: „zrobisz to, bo tak chcę” – jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.
  • Jeżeli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić z góry swego autorytetu.
  • Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny, nie musisz być w zgodzie z innymi dorosłymi przeciw dziecku, jeżeli wiesz, że oni nie mieli racji.
  • Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak ty poczułbyś się, będąc dzieckiem.
  • Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.

(„Konwencja o prawach dziecka” przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20.11.1989r.)

Pedagog szkolny współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami społecznymi:  Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Sąd dla Nieletnich, Policja, Towarzystwo Przyjaciół i inne. Współpracuje również z gronem pedagogicznym i rodzicami.

Adresy i kontakty do instytucji, które mogą wesprzeć Państwa w sytuacjach trudnych:

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie
– Filia w Koninie
, ul Poznańska, 62 – 510 Konin, tel. 63 243 03 78 email: konin@ppppslesin.pl strona: http://www.ppppslesin.pl

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Golinie, Kazimierza Wielkiego 10 (wejście od ul. Nowej), 62 – 590 Golina, tel. 63 241 80 71 email: mops-golina@selcom.pl

Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12.Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/