O kompetencjach na rynku pracy

Doradztwo zawodowe w szkole ma na celu przede wszystkim pomoc uczniom w określeniu swoich predyspozycji, zainteresowań oraz planów na przyszłość. Przy tej okazji należy przypomnieć, że przedmiot ten to nie tylko testy, karty pracy czy ankiety, to w głównej mierze tematyczne rozmowy, wsparcie, a także nauka w zrozumieniu istoty rynku pracy.

Wiedzą o tym zapewne siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej
w Przyjmie, którzy w ramach wspomnianych wyżej lekcji, analizowali szereg różnego rodzaju zagadnień związanych z ich przyszłością edukacyjno-zawodową.

Ostatnio pod kierunkiem nauczyciela przedmiotu zastanawiali się nad problematyką rozwijania kompetencji miękkich tak ważnych w ich niedalekiej przyszłości. Dla lepszego przyswojenia wiedzy w tym temacie, posłużyli się m.in. ciekawymi propozycjami, które ujęte zostały na mapie karier.

Tak zebrany materiał pozwolił im odfiltrować te ścieżki wyboru konkretnego zawodu, które zostały dopasowane do ich oczekiwań i predyspozycji.

Przemysław Ciesielski