NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

Tegoroczną lekturą dwunastej edycji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest właśnie w tym roku.

Do tej ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo i znajomość literatury narodowej, podobnie jak w latach ubiegłych czynnie włączyła się nasza szkoła.

W dniu 11 września 2023 r. wszyscy zebrani podczas apelu wysłuchali fragmentu książki opowiadającego historię Jana i Cecylii w interpretacji głosowej uczennic klasy ósmej oraz obejrzeli część ekranizacji dzieła z 1987 roku. Następnie uczniowie otrzymali w zeszycie przedmiotowym okolicznościowy stempel Narodowego Czytania, przesłany przez Kancelarię Prezydenta RP. Każdy z uczestników apelu miał także możliwość zapoznania się z gazetką tematyczną i wystawką tegorocznej lektury. Nie zabrakło również kostiumów obrazujących modę epoki pozytywizmu. Uczniowie repezentujący klasę siódmą wcielili się w bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej i starali się oddać klimat minionych wieków.

Na zakończenie apelu Pani Dyrektor Małgorzata Wąchnicka podziękowała występującym uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję Narodowego Czytania.

Uczniowie naszej szkoły mogli zarówno przygotować się do występu, jak i zaprezentować się dzięki mikrofonom pozyskanym w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. To wyjątkowe wydarzenie uwiecznione zostało za pomocą aparatu fotograficznego otrzymanego również w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Aneta Szczepaniak