W dniach 29-30 września 2022 roku uczniowie klas V-VIII wraz z opiekunkami wzięli udział w wycieczce pod hasłem „Poznajemy Pomorze Wschodnie” w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Dzięki środkom z  programu dzieci i młodzież poznają ważne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski istotne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości.

Zwiedzanie Gdańska rozpoczęliśmy wraz z przewodnikiem od spaceru po stoczni – miejscu narodzin „Solidarności”. Następnie zobaczyliśmy zabytkowe części Głównego Miasta w Gdańsku: Złotą Bramę, Ratusz, Dwór Artusa. Zwiedzając starówkę widzieliśmy Gdański Żuraw – zabytkowy dźwig portowy, który do XIX w. był największy w Europie. Później udaliśmy się na spacer ulicą Długą i Długim Targiem, gdzie zobaczyliśmy zabytkową Fontannę Neptuna. Zwiedziliśmy również Bazylikę Mariacką ze słynnym zegarem astronomicznym. Wieczorny spacer wzdłuż Bałtyku przy bardzo łagodnym wietrze zakończył pierwszy dzień pełen wrażeń.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się na Westerplatte. Zobaczyliśmy zachowane do dziś wojskowe zabudowania. Głównym elementem kompozycji krajobrazu dawnego pola bitwy na Westerplatte jest monumentalna rzeźba – Pomnik Obrońców Wybrzeża.  Następnie zwiedziliśmy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Na koniec pojechaliśmy do Gdyńskiego Centrum Nauki Eksperyment. Tam uczestniczyliśmy w interaktywnych wystawach i zabawach, prezentujących niezwykłe zjawiska otaczającego nas świata w prosty i zrozumiały sposób. Eksperymentowaliśmy na przeróżnych, nieraz kosmicznie wyglądających urządzeniach, których działanie było nie lada zaskoczeniem.

Wycieczka była bardzo udana, panowała miła atmosfera. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Wspomnienia z tego wyjazdu na pewno zostaną w naszej pamięci jeszcze przez długi czas.

Aneta Szczepaniak