31 maja to ,,Światowy Dzień bez Tytoniu”, obchodzony od 1987r.
i ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia.
Misją wydarzenia jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią tytoniu. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie.
Z oczywistych względów dużo uwagi poświęca się paleniu papierosów przez młodych ludzi. WHO zwraca np. uwagę na to, że przemysł tytoniowy musi szukać nowych klientów w miejsce starszych. Dlatego tak ważny jest zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie popytu na wyroby tytoniowe.
Według Głównego Inspektora Sanitarnego 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. GIS wskazał też, iż młodzi ludzie wybierają tę formę konsumpcji nikotyny m.in. z powodu niskiego kosztu i smaku liquidów. Młodzież niestety traktuje e-papierosy jako mniej ryzykowne, nie zdając sobie sprawy, że są to narzędzia do uzależnienia od różnych substancji. GIS podkreślił, że istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci i dorosłych. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wprowadziło termin EVALI (e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury), aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją. Wapowanie – inaczej korzystanie z e-papierosa lub też juuling, od słowa „juul” oznaczającego elektronicznego papierosa, który ma kształt pen driva. W urządzeniu typu „Juul” wytwarzany jest aerozol. Juul posiada wysoką zawartość nikotyny, pojedyncza kapsułka zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Tak wysokie stężenie nikotyny może powodować u nastolatków szybki rozwój uzależnienia.
GIS zwraca uwagę na fakt, że e-papierosy są także używane jako urządzenia do inhalacji substancjami psychoaktywnymi. W Polsce odnotowano dwa zgony na skutek zażycia fentanylu przy użyciu e-papierosa.
GIS zwraca uwagę również na fakt, iż palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu w Polsce. W przypadku osób palących ryzyko zachorowania na udar mózgu oraz chorobę wieńcową serca może zwiększyć się nawet czterokrotnie. Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli więc w Światowy Dzień bez Tytoniu palenie rzuci chociaż kilkadziesiąt osób, będzie to dobra wiadomość. Zachęcamy palaczy do rzucania palenia papierosów.
31 maja – Światowy dzień bez Tytoniu będzie dobrą okazją do podjęcia pierwszych kroków w kierunku zdrowego stylu życia, wolnego od nikotyny.
Monika Andrzejewska – pedagog szkolny